NovinkyRozhovory

Predstavujeme členov Výboru MS – Michal Gnip

Akú funkciu momentálne zastávaš vo Folklórnom súbore Chemlon?

Vo FS Chemlon momentálne zastávam funkciu tanečníka a asistenta choreografa p. doc. Vladimíra Marušina ArtD..

Prečo si si ako svoje pôsobisko vybrali práve Chemlon?

V momente kedy som sa začal aktívnejšie venovať tancu, zistil som, že je to viac ako len tancovanie. Preto som sa v roku 2011 rozhodol, že vyskúšam profesionálnu dráhu umelca – tanečníka. Keďže som mal známych vo FS Chemlon, kde sa v menšej miere pracovalo aj s klasickým tancom, ktorý je potrebný na profi úrovni, tak som prišiel sem. Časom som sa ozaj dostal do PUĽSu v Prešove, no popri tom som stále chodieval na výpomoc do Chemlonu. V roku 2018 som sa vrátil už natrvalo do Humenného, kde momentálne pôsobím ako tanečný pedagóg na SZUŠ Kudlovská 11, a ako vedúci detského folklórneho súboru Chemloňáčik. Nedá mi nepovedať, že FS Chemlon mi dal druhú rodinu a priateľov a v neposlednom rade som si v súbore našiel manželku a matku môjho syna Miška.

Ako si sa dostali k folklóru a tancu?

K tancu som sa dostal až ako 18 ročný. Jednoducho som sa potreboval naučiť tancovať na stužkovú slávnosť. Nechcel som tam vyzerať ako drevo, tak som rozposlal email do súborov vôkol. Zo Strážskeho to mám na skok aj do Humenného aj Michaloviec i Vranova nad Topľou. A prečo folklór? Moje staršie sestry s ním kedysi koketovali, ale skôr u nich bola vidina šikovných chlapcov, kdežto ja som šiel vážne kvôli tancu.

Ktorú zložku folklórnej činnosti si si najviac obľúbili? Je nejaká činnosť v rámci folklóru, ktorá ťa vyslovenej odpudzuje?

Skrz toho, že som tanečník, tak najviac tanec samozrejme. No blízko mám aj k spevu. Činnosť ktorá ma vyslovene odpudzuje, takú nemám. Ja stále vravím, že folklór je životný štýl, nie koníček.

Prečo by sa podľa teba mali deti vo svojom voľnom čase venovať práve folklóru?

Pretože všetci by sme mali viesť naše potomstvo k svojim koreňom. Národ upadá nevedomosťou svojho prirodzenia. Folklór nie je len tanec a spev. Folklór môžeme charakterizovať aj ako každodenné bytie, každodenný život jednotlivých komunít v jednotlivých regiónoch a v jednotlivých časových horizontoch. Viaže sa na náboženské a národnostné cítenie, rodinné i spoločenské tradície, je ovplyvnený historickými udalosťami, kolektívnym vedomím komunít, ale i subjektívnymi pocitmi talentovaných jednotlivcov, úrovňou ich prejavu a schopnosti vplývať na kolektív.

Kto je tvojim vzorom?

Mojim vzorom vždy bol, je a bude môj už Bohužiaľ nebohý otec.

Máš ešte nejaký nesplnený profesijný sen?

Mojím snom od dávna bolo tancovať na Červenom námestí a stráviť deň s Baletom Igora Moisejeva.

Máš nejakú vtipnú príhodu zo súboru?

Vtipných príhod je veľmi veľa, no taktiež veľmi veľa je ich nepublikovateľných samozrejme. Ale stalo sa nám aj to, že s celým súborom sme prišli na miesto vystúpenia, no po krátkej chvíli sme zistili, že sme došli o týždeň skôr. Alebo hláška nášho tanečníka po prebudení sa, pretože si trošku zdriemol v autobuse cestou smerom na vystúpenie: „ideme sa už obliekať?“ Chlapec celé vystúpenie prespal, zobudil sa po všetkom.

Odkedy si matičiarom a ako sa ti darí v tvojej práci v odbore?

Matičiarom som sa stal v roku 2018, bol som pri založení odboru Mladej Matice v Humennom, v ktorej som sa stal hneď predsedom. Následne som sa v roku 2021 stal predsedom aj v MO MS v Humennom a taktiež som bol zvolený do Výboru Matice slovenskej. Miestny odbor momentálne prestavujeme a snažíme sa, aby o nás bolo v Humennom a okrese počuť. Dôraz kladieme na vzdelávanie detí a mládeže.

Zhováral sa: Martin Hajník   
Foto: Archív Michala Gnipa

Komentovať