Reportáže

Report o online premiére podujatia pri 125. výročí narodenia Jozefa Cígera Hronského

Odbor Mladej Matice Jozefa Kozáčka vo Zvolene si pri príležitosti 125. výročia narodenia jedného z mála velikánov Mesta Zvolen- Jozefa Cígera Hronského. Naším cieľom bolo osloviť, čo najviac Slovákov, matičiarov, Zvolenčanov, aby sa nášho podujatia aj v tomto pandemickom čase mohlo zúčastniť, čo najviac divákov. Z toho dôvodu sme zvolili online formu s premiérou v deň výročia 23. februára 2021. Presne o 19:30 sa konala premiéra online pripomienky na internetovej databáze videí s názvom Youtube. Toto video zo spomienky si môžete pozrieť aj vy, dnes. Počas dvanástich minút zaznieva pozvánka do Domu Jozefa Cígera v Martine, príhovor rodinnej príbuznej Márii Macuľovej, ktorá pozná Hronského inak ako my, bližšie. Na záver po kladení vencov je pripravená ešte krátka anketa a niekoľko pamätných fotografií z odhaľovania busty v Parku Ľudovíta Štúra. Na podujatí sa zúčastnil maximálny počet osôb, ktorý povoľovali aktuálne pandemické opatrenia. V online priestore sa podujatia zúčastnilo približne tridsať ľudí. Aktuálne, po dvadsiatich štyroch hodinách od vysielania má vyše 140 vzhliadnutí.

Dovolím si zakončiť túto krátku správu z podujatia, poslednou vetou príhovoru Márie Macuľovej, netere Jozefa Cígera Hronského. Tie slová boli totiž zapísané v poslednom uverejnenom článku samotného Hronského.

“Zapaľujte svetlá, šírte lásku, milujte sa vospolok, zabúdajte na to, čo bolo, lebo vás treba pre to, čo príde.”

Oni samé hovoria o Hronského prístupe k životu. Vedel, čo je potrebné. Ako kresťan videl dôvod žitia v nádeji a nie náreku a beznádeji. On poznal tú Božiu milostivú lásku. Vedel, že je potrebné stáť pripravený ako biblické panny s dostatkom oleja, aby naša viera bola živá a bola pevná. Pripravená na to, čo pre nás Boh prichystal.

Ondrej Baranec – predseda OMM Zvolen Jozefa Kozáčka

Záznam je možné vidieť tu:

Komentovať