NovinkyReportáže

Divadlo a prednáška v Zalužiciach

Mladí Matičiari v spolupráci s divadelným odborom MS zahrali v Zalužiciach (okres Michalovce) ukážku scénky z obdobia Malej vojny. Pre žiakov ZŠ to bolo oživením aj počas dňa detí, keďže sa to konalo práve 1. júna.

Kvôli pandemickým opatreniam sa prednáška a divadlo konali osobitne a dvakrát. Prednášku viedol predseda MS Marián Gešper, pričom boli k dispozícií aj repliky súčastí vojenského výstroja. Divadelná scénka sa odohrala na ihrisku a podľa ohlasov žiakov, ale aj učiteľov bola zaujímavá a obohacujúca. Najmä preto, lebo sa týkala práve regiónu Zemplín, kde sa nachádza aj obec Zalužice.

Divadelní ochotníci z Mladej Matice a divadelného odboru MS predviedli ukážku scénky zobrazujúcu dramatické udalosti dní počas marca 1939, kedy vrcholila tzv. Malá vojna. Zároveň sa dozvedeli viac aj o Štefanovi, hrdinovi Malej vojny, ktorý proti presile honvédskeho vojska hrdinsky padol pri obrane svojej rodnej obce Pavlovce nad Uhom. Bolo to v bunkri neďaleko mosta nad riekou Uh, ktorý následne svojim žiakom pripomenula aj jedna z učiteliek.

Všetci dúfame, že takýchto prednášok spojených s krátkou ukážkou práve udalostí týkajúcej sa danej témy bude už čo najviac a nepreruší to žiadna pandémia a ani podobné.

Text: Peter Schvantner
Foto: ZŠ Zalužice

Komentovať