NovinkyReportáže

8. ročník Cyklojazdy SNP- „Začnite s vysťahovaním“

Niet Slováka, ktorý by nevedel o najväčšej vzbure národa o Slovenskom národnom povstaní. My si povstanie dnes spájame hneď s Banskou Bystricou a jej pamätníkom. Podujatie Cyklojazdy SNP, ktoré sa koná vždy 29.8., nehovorí len o aktuálnom, ale najmä minulom. O realite, skade povstanie vzišlo. Práve obce Sliač, Hronsek, Vlkanová a Badín. To sú miesta, odkiaľ pochádzali účastníci povstania. A práve o nich je Cyklojazda SNP, ktorá začína pri Valaške, pamätníku SNP vo Zvolene. Každý rok o 8:00 už ôsmy ročník cyklisti, matičiari a bývalý vojaci z Únie vojnových veteránov nasadnú na bicykle a pripomínajú si rad-radom všetkých zúčastnených v každej obci na ceste do Bystrice.

Tohtoročná Cyklojazda začínala svojsky. Nahrávkou z úplného začiatku, prvého prejavu vyzývajúcemu k povstaniu so záverečnými slovami :„Začnite s vysťahovaním!“ Len málokto dokázal nepočúvať. Menej rečníckych slov, no za to autentický prejav. Ľudová hudba Hruška z Hrušova spríjemňovala dve hlavné zastávky vo Zvolene a v Badíne. Slovenskú hymnu hrali tak, až sa ľuďom slzy do očí valili. Po matičnej hymne sa vydalo na cestu „horenia za pravdu.“ No nie so strachom, ale s policajným sprievodom prechádzal peletón dedinu za dedinou.

Pietne spomenuli, veniec položili v každej obci.

A nakoniec, aj keď predpoveď počasia mnohých zmiatla do Banskej Bystrice dorazilo 62 cyklistov všetkých vekových kategórií.

Komentovať